Gjyshja 103-vjeçare feston shërimin nga koronavirusi duke pirë birrë të ftohtë

Virusi i ri Covid-19 prek të gjitha grupmoshat, madje edhe më të rinjtë. Sidoqoftë, shkakton më shumë vdekje tek të moshuarit dhe më të prekurit. Në Massachusetts, një grua njëqind vjeçare fitoi, jo pa vështirësi, luftën e saj kundër virusit vdekjeprurës dhe nuk arriti ta festojë atë në mënyrën e saj, siç transmetohet nga New York Post.
afërvolume_off

Jennie Stejna është emri i kësaj gjyshe صدvjecare dhe kurajoze. Shelley Gunn, mbesa e saj, duke i dhënë asaj pseudonimin “Feisty”, e përshkruan atë si një luftëtar të zjarrtë.

Jennie ishte e para që mori koronavirus në shtëpinë e saj të pleqve

Jennie Stejna

Gjyshja 103-vjeçare u infektua me virusin Covid-19 në shtëpinë e pleqve ku jetonte. Njëqindvjetori ishte një e ve dhe burri i saj vdiq në 1992 në moshën 82 vjeç. Por gjendja e tij filloi të përkeqësohet. Ajo ishte aq e degjeneruar sa familja e saj përgatitej t’i thoshte lamtumirën e fundit. “Ne ishim me shpresë por gjendja e tij filloi të përkeqësohet. Ajo humbi oreksin e saj dhe mbajtja e saj e hidratuar ishte një sfidë, »komenton David, duke folur për gjyshen e tij.

Jennie Stejna 1

Në shtratin e saj, Shelley e falënderoi atë për gjithçka kishte bërë për të. Burri i vogëlushes e pyeti Xhenin nëse ishte e gatshme të shkonte në parajsë , por përgjigjja e kësaj të fundit ishte “ferri po”.

Pas kësaj, familja e Xhenit u mahnit kur mësoi se gjyshja njëqind vjeç filloi të shërohet dhe kur u zgjua, ajo shpalli se nuk ishte e sëmurë. Jennie ishte qendra e parë që mundi virusin. “Ajo gjithmonë e kishte atë frymë të zjarrtë luftarake, ajo kurrë nuk hiqte dorë,” thotë Shelley.

Një festë me freski
Jennie Stejna 2

Njëqindvjetori festoi shërimin e saj duke pirë një birrë të ftohtë që i ofruan stafi i institucionit. “Jennie gjithmonë e ka shijuar këtë pije dhe pasioni i saj për birrën vjen nga dashuria e saj për Baseball të cilën ajo shpesh e dëgjonte në radio; ajo ishte një fanse e madhe e Boston Red Sox, “tha Shelley. Dhe për të shtuar “Gjyshja jonë e guximshme polake rrah zyrtarisht koronavirusin, ne jemi vërtet mirënjohës”.

Kujdestarja e saj e pyeti nëse gjithçka ishte në rregull dhe zonja e moshuar u përgjigj “po” para se të merrte një tjetër gllënjkë të pijes së saj të preferuar dhe ta shijonte.

Si reagon trupi ndaj koronavirusit?
Kur trupi është i infektuar me koronavirus, sistemi imunitar ndizet për të eliminuar patogjenin. Dr. Gerald Kierzek , mjek emergjente, përcakton këtë koronavirus i ri si një virus respirator që objektivat partia e sipërm respirator para se të nisej poshtë në fund. Ai më pas shton se në disa raste, simptomat mund të shfaqen ditët e para. Ethet, dhimbja e kokës, kolla, konjunktiviti dhe kongjestioni i hundës do të jenë shenja të një reaksioni inflamator. Mukozat gjithashtu janë të kuqe dhe të fryrë. Nga 5 -të ose të 6 -të ditë, simptomat e humbjes së nuhatjes dhe shijes mund të ndodhë.

Sipas Inserm , mënyra se si menaxhohet virusi ndryshon nga një pacient tek tjetri dhe Covid-19 është një sëmundje e cila mund të ketë disa zhvillime të mundshme dhe varet nga mënyra sesi sistemi i mbrojtjes reagon ndaj infeksionit. Kur përshtatet sistemi imunitar, trupi do të luftojë virusin dhe pacienti nuk do të ketë nevojë për ndonjë trajtim specifik. Në rast se reagimi imunitar është i pamjaftueshëm, trupi nuk do të jetë në gjendje të ndalojë shumëzimin e virusit dhe shtrimi në spital do të bëhet i domosdoshëm. Ndodh gjithashtu që sistemi imunitar të transportohet dhe sulmon jo vetëm virusin, por edhe trupin. Këtë herë përsëri, shtrimi në spital bëhet urgjent në mënyrë që të përfitojë nga trajtimi adekuat dhe rregullimi i sistemit imunitar .

close